Co nas zmienia

Wpis w blogu Guya Kawaskiego przypomniał mi o TEDTalks, dawno nie słuchałem żadnych umieszczanych tam wystąpień. A warto.

Co to jest TEDTalks?
TEDTalks posiada podtytuł Ideas worth spreading czyli Idee warte nagłośnienia po naszemu. TED zaś znaczy Technology, Entertainment, Design. TED powstał w 1984 z pomysłu Richarda Saula Wurmana, który zauważył konwergencję technologii, rozrywki i hmmm designu… TED ma być konferencją, na której występują mówcy mówiący o ich zdaniem ważnych rzeczach. Obecnie formuła TEDTalks wygląda następująco: wystąpienia są podzielone na kilka sesji tematycznych, każdy mówca ma 20 minut czasu na swoją prezentację. Fenomen TEDTalks polega na tym, że gromadzi ludzi o otwartych umysłach, ciekawych świata, umiejących spojrzeć na problemy w sposób niekonwencjonalny. Od roku wybrane wystąpienia są dostępne w Internecie.

Dlaczego warto ich słuchać?
Ja lubię słuchać tych prezentacji z kilku powodów. Można zobaczyć jak robić dobre wystąpienia a przede wszystkim poznać wiele ciekawych poglądów na współczesny świat ze swoimi problemami.

Od czego zacząć?
Ja bym polecił:

 • Sir Ken Robinson mówi o potrzebie zmiany systemu edukacji, tak aby odpowiadał obecnym potrzebom. Zresztą opowiedziane z dużą dozą humoru – naprawdę polecam na początek.
 • Dla niektórych kontrowersyjny Bjorn Lomborg, twierdzący, że nie powinniśmy się przejmować globalnym ociepleniem. Nie dlatego, że nie jest to ważny problem. O tym dlaczego, warto przekonać się oglądając samemu. Dla niecierpliwych polecam skrót do Konsensusu Kopenhaskiego. Cóż, niestety ale wszystkie materiały po angielsku, polska Wikipedia nie zauważa tych tematów.
 • Hans Rosling opowiada o danych statystycznych z ONZ. Ale to jest przykład jak można ciekawie prezentować dane statystyczne
 • Carl Honore opowiada o tym jak Jedno-Minutowe Bajki na Dobranoc posłużyły jemu za dzwonek alarmowy i na skutek tego powstała książka Pochwała powolności (In Praise of Slowness) wraz z ruchem propagującym zwolnienie tempa życia

TEDTalks niesie ze sobą duży ładunek wiedzy, prezentowany przez prawdziwych fascynatów. To naprawdę niesie moc mogącą zmieniać nasze poglądy na świat.

Be Sociable, Share!
Ten wpis został opublikowany w kategorii Internet, Różne. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

2 odpowiedzi na „Co nas zmienia

 1. Mindblowing pisze:

  Hej,

  Skoro interesuje Cię TED, to może pomożesz nam znaleźć kolejne osoby chętne do pomocy przy tłumaczeniach?:) Jeśli jesteś zainteresowany pomocą, daj znać na maila.

  Aktualnie powoli się rozkręcamy, rzuć okiem na mindblowing.pl

 2. Pingback: Nasze ułomności : NetManiac

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *