Co nas zmienia

Wpis w blogu Guya Kawaskiego przypomniał mi o TEDTalks, dawno nie słuchałem żadnych umieszczanych tam wystąpień. A warto.

Co to jest TEDTalks?
TEDTalks posiada podtytuł Ideas worth spreading czyli Idee warte nagłośnienia po naszemu. TED zaś znaczy Technology, Entertainment, Design. TED powstał w 1984 z pomysłu Richarda Saula Wurmana, który zauważył konwergencję technologii, rozrywki i hmmm designu… TED ma być konferencją, na której występują mówcy mówiący o ich zdaniem ważnych rzeczach. Obecnie formuła TEDTalks wygląda następująco: wystąpienia są podzielone na kilka sesji tematycznych, każdy mówca ma 20 minut czasu na swoją prezentację. Fenomen TEDTalks polega na tym, że gromadzi ludzi o otwartych umysłach, ciekawych świata, umiejących spojrzeć na problemy w sposób niekonwencjonalny. Od roku wybrane wystąpienia są dostępne w Internecie.

Dlaczego warto ich słuchać?
Ja lubię słuchać tych prezentacji z kilku powodów. Można zobaczyć jak robić dobre wystąpienia a przede wszystkim poznać wiele ciekawych poglądów na współczesny świat ze swoimi problemami.

Od czego zacząć?
Ja bym polecił:

  • Sir Ken Robinson mówi o potrzebie zmiany systemu edukacji, tak aby odpowiadał obecnym potrzebom. Zresztą opowiedziane z dużą dozą humoru – naprawdę polecam na początek.
  • Dla niektórych kontrowersyjny Bjorn Lomborg, twierdzący, że nie powinniśmy się przejmować globalnym ociepleniem. Nie dlatego, że nie jest to ważny problem. O tym dlaczego, warto przekonać się oglądając samemu. Dla niecierpliwych polecam skrót do Konsensusu Kopenhaskiego. Cóż, niestety ale wszystkie materiały po angielsku, polska Wikipedia nie zauważa tych tematów.
  • Hans Rosling opowiada o danych statystycznych z ONZ. Ale to jest przykład jak można ciekawie prezentować dane statystyczne
  • Carl Honore opowiada o tym jak Jedno-Minutowe Bajki na Dobranoc posłużyły jemu za dzwonek alarmowy i na skutek tego powstała książka Pochwała powolności (In Praise of Slowness) wraz z ruchem propagującym zwolnienie tempa życia

TEDTalks niesie ze sobą duży ładunek wiedzy, prezentowany przez prawdziwych fascynatów. To naprawdę niesie moc mogącą zmieniać nasze poglądy na świat.

Dołącz do rozmowy

2 komentarze

  1. Hej,

    Skoro interesuje Cię TED, to może pomożesz nam znaleźć kolejne osoby chętne do pomocy przy tłumaczeniach?:) Jeśli jesteś zainteresowany pomocą, daj znać na maila.

    Aktualnie powoli się rozkręcamy, rzuć okiem na mindblowing.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.