Co komu przeszkadza, czyli znajdź prawdziwe info

Zacznę od disklajmera – wiadomo :))) w Polsce każdy serwis powstaje przez mniej lub bardziej nieudane klony pomysłów z Zachodu. Nie inaczej jest w moim przypadku, bo ostatnio bardzo mi się spodobał Follow Cost. No i co z tego wyszło? Prawdziwe.info to funkcjonalny odpowiednik Follow Cost, tyle że dla Blip.pl a nie Twittera.

Po pierwsze dlaczego?

Wiem, że wielu używa blipa jako bardziej zaawansowanego chatu, mnie jednak takie podejście nie odpowiada. Dlatego tworząc prawdziwe.info chciałbym dać innym (w żartobliwej formie) cynk, że może nadmierna gadatliwość nie jest najlepszym sposobem na korzystanie z blipa?

Żeby nie było wątpliwości – ja tam nie mam nic przeciw tym, którzy namiętnie blipują – jak ktoś za dużo wysyła (a u mnie próg za dużo jest po prostu nisko) to go nie obserwuję. Tagi, które mnie nie interesują – odfiltrowywuję i nie mam problemu.

Prawdziwe.info ma być prostym i zabawnym miernikiem, tego jak kto z blipa korzysta.

A teraz parę wyjaśnień – co i jak

Najpierw technikalia: to była dla mnie okazja, żeby wypróbować mikro framework Sinatra (polecam – doskonale się nadaje do takich mini aplikacji) oraz HAML jako system markupu do stron. Chciałem też dać szansę jQuery, ale… ostatecznie zwyciężyła totalna prostota i dla jQuery zadania nie znalazłem.

Teraz trochę o metodologii

Jak został ustalony wzorzec? W Sevres niestety takowego nie znalazłem, więc udałem się na poszukiwania w Blipu otchłanie. Jako, że do bazy danych Blipa dostępu nie mam :) więc listę użytkowników zdobywałem skanując bliposferę przez ostatni tydzień – niezbyt intensywnie, więc pewnie sporo ludzi pominąłem. Ale nie sądzę, żeby kogoś bardziej gadatliwego(ej) zabrakło.

Gdy już listę miałem, sprawdziłem kto z tej listy ma wysłanych ponad 6000 blipnięć – ten komu zajęło to najmniej czasu… otóż tak, na pograniczu Nieba i Piekła odkryty został wzorzec – Szatanielica ;)

Szczerze mówiąc, myślałem, że trzeba będzie ręcznie robić selekcje botów, ale nie… Nasza wzorcowa gaduła zostawiła w polu tencommandments, a ku mojemu zdumieniu – w pierwszej 10-tce tencommandments był jedynym botem ;)

Teraz słowo wyjaśnienia czemu jest taka zmienność wyników. Jak już napisałem wzorzec został ustalony na podstawie 6000 blipnięć, a liczona jest bieżąca gadatliwość na podstawie ostatnich 50-ciu. Dlatego takie wyniki są jak najbardziej możliwe:

Szatanielica at work
Szatanielica at work

Wnioski

Cały projekt zajął mi niecałe 10h w ciągu ostatniego tygodnia (w zamyśle miał to być projekt typu aplikacja w weekend) i sądząc po odzewie spodobał się bliponautom.

Jeśli macie pomysły co można by ulepszyć – czekam na blipie, w komentarzach do tego posta, albo klasycznie – na email.

Tak, już wiem, że na pewno trzeba będzie zwiększyć liczbę blipnięć, na podstawie której liczona jest gadatliwość. Coś jeszcze?

Dołącz do rozmowy

6 komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.